کلاب هاوس؛ شبکه اجتماعی صوتی در یک نگاه

بینو:: کلاب­ هاوس یک شبکه اجتماعی مبتنی بر صوت است که بسیار مشهور شده است. استفاده از این شبکه بر خلاف شبکه‌های اجتماعی موجود، در حال حاضر با محدودیت‌هایی مواجه است که شاید همین محدودیت‌ها آن را جذاب‌تر هم کرده است.

به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، این شبکه در ماه مارس سال ۲۰۲۰ توسط دو کارآفرین موفق «سیلیکان ولی» کالیفرنیا به نام‌های پل دیویدسون و روهان ست راه‌اندازی شد. دو ماه بعد، یعنی در ماه مه ۲۰۲۰، این شبکه تنها ۱۵۰۰ کاربر داشت و ارزش آن ۱۰۰ میلیون دلار بود.

کلاب­ هاوس طی همه گیری کووید-19 محبوبیت پیدا کرد. البته حضور تعدادی از افراد مشهور، از جمله ایلان ماسک، مالک تسلا موتورز و مارک زاکربرگ، در گفت­و­گوهای کلاب هاوس در این برنامه بی تاثیر نبود.

در اولین روز فوریه2021 ایلان ماسک میزبان یک چت صوتی در این شبکه اجتماعی بود. این رویداد که به طور مستقیم در یوتیوب هم پخش شد، «کلاب هاوس» را به صدر جدول شرکت‌های نوپا یا استارت آپ فرستاد و افراد برای عضویت در آن سر و دست شکستند.

تا روز اول ماه فوریه سال ۲۰۲۱، کلاب‌هاوس به دو میلیون کاربر دست پیدا کرد و ارزش آن به یک میلیارد دلار رسید. این رقم برای شبکه اجتماعی که کسب درآمد نداشته بسیار قابل توجه است.

چیزی که کلاب هاوس را از دیگر شبکه‌های اجتماعی متفاوت می‌کند، این است که بدون متن، عکس و ویدئو توانسته تنها از طریق صوت، توجه بسیاری را به خود جلب کند. در این شبکه اتاق­ها یا روم­های مختلفی با موضوعات گوناگونی وجود دارد که همه اتفاق‌ها در آن زنده و همزمان از طریق گفت‌وگو بین افراد رخ می‌دهد. این اپلیکیشن حداقل در ظاهر مکالمات را ضبط نمی‌کند و نمی‌توانید بعدا آن‌ها را گوش دهید، برای همین باید به طور زنده مسائل را دنبال کنید. کاربران می­توانند یک اتاق مجازی ایجاد کنند یا به اتاق مجازی‌ای که دیگران ساخته‌اند بپیوندند. البته همه افراد در یک اتاق با هم نمی‌توانند شروع به صحبت کنند و هر اتاق یک یا چند مدیر برای مدیریت بحث‌ها دارد. معمولا فقط تعداد مشخصی از افراد می‌توانند صحبت کنند و بقیه فقط می‌توانند گوش دهند. اما کاربران حاضر در روم می‌توانند با بالا بردن دست خود اجازه و امکان صحبت کردن را کسب کنند.

هنگام عضویت در این شبکه اجتماعی کاربر می‌تواند موضوعات مورد علاقه خود را انتخاب کند تا اگر گفت­وگویی با موضوع مورد علاقه کاربر تشکیل شد به او اطلاع دهد.

ظرفیت اتاق‌های گفت‌وگوی مجازی این اپلیکیشن در ابتدا ۵ هزار نفر بود و در حال حاضر با توجه به استقبال از گفت وگوهاای چهره‌های مشهور و محبوب به 8 هزار نفر افزایش یافته است.

قالب صرفا صوتی کلاب­هاوس حسی شبیه گوش دادن به پادکست یا یک گفت‌وگوی رادیویی یا یک مکالمه تلفنی را ایجاد می‌کند. اگرچه امکان حضور و مشارکت در گفت‌گوهای آن را می‌توان از جمله تفاوت‌های کلاب‌هاوس برشمرد. همچنین سبک مکالمه «انعطاف‌پذیر» کلاب­هاوس را می‌توان به عنوان دیگر تفاوت‌ها برشمرد. به این معنی که یک روم یا اتاق در کلاب‌هاوس ممکن است شامل گروهی دوستانه باشد، در حالی که در اتاق دیگر یک مصاحبه رسمی‌تر به سبک گفتگو یا یک بحث گروهی بزرگ یا حتی یک  گروه موسیقی باشد که مدیر آن اتاق امکان دسترسی افراد به بلندگو را برای صحبت کردن، فراهم می‌کند. بنابراین کلاب‌هاوس سرویسی است که در لحظه اتفاق می‌افتد و تمام می‌شود و همین تفاوت آن با پادکست و دیگر شبکه‌های اجتماعی است. بهر ترتیب این شباهت‌ها باعث شده کلاب‌هاوس را در جهان برنامه «پادکست زنده» لقب دهند.

نکته­ی دیگر این است که عضویت در «کلاب هاوس» تنها با دعوتنامه امکان‌پذیر است. رقابت بر سر عضویت در این شبکه جدید اجتماعی به اندازه‌ای زیاد شده که بازار فروش دعوت‌ها در سایت‌هایی مانند «رِدیت» و «ای بی» هم داغ شد. هر کاربر در ابتدا تنها می‌توانست دو نفر را به این شبکه اجتماعی دعوت کند.

روند رشد دانلود هفتگی برنامه کلاب هاوس

گزارش­های venturebeat حاکی از آن است که «کلاب هاوس» شبکه اجتماعی مبتنی بر صوت از زمان راه اندازی تا فوریه2021 بیش از 10میلیون دانلود در سراسر جهان داشته است.

لازم به ذکر است که این برنامه در اوایل فقط بر روی سیستم عامل ای.او.اس راه اندازی شد؛ اما نسخه‌های غیررسمی این شبکه‌ی اجتماعی برای سیستم عامل اندروید نیز به‌کمک وب‌سرویس‌های کلاب­هاوس توسعه یافته است، از سوی دیگر گفته می‌شود که نسخه‌ی رسمی کلاب هاوس برای کاربران اندروید نیز در آینده‌ی نزدیک منتشر خواهد شد.

عکس شماره 1: روند رشد دانلود هفتگی برنامه کلاب هاوس

ادامه دارد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات مقاله