ایلان ماسک در سودای مالکیت یک شبکه اجتماعی یا تاسیس یک شبکه اجتماعی جدید؟

به گزارش «بینو» ایلان ماسک که یکی از فعال‌ترین چهره‌های سرشناس توییتر است، که با دعوت از پوتین برای مبارزه سروصدای زیادی به‌پا کرد. او طی یک رشته توییت پوتین را به مبارزه تن به تن دعوت کرد و مدعی شد که حاضر است در این مبارزه فقط از یک دستش استفاده کند و حتی اجازه دهد پوتین خرسش را به مبارزه بیاورد. ایلان ماسک ذیل این کری خوانی ها تصویری از پوتین سوار بر خرس و خودش به همراه یک شعله‌افکن شرکت Boring Company را به اشتراک گذاشت.

او در بسیاری از بحث‌ها شرکت کرده و حالا به فکر راه‌اندازی پلتفرم شبکه اجتماعی جدیدی افتاده است. در نتیجه شاید طی آینده‌ای نه چندان دور شاهد راه‌اندازی شبکه اجتماعی ایلان ماسک باشیم، پلتفرمی که احتمالا با توییتر رقابت می‌کند. سؤال اینجاست که چرا این میلیاردر جنجالی توییتر از این پلتفرم راضی نیست و می‌خوهد شبکه اجتماعی خودش را راه‌اندازی کند؟

ایلان ماسک در توییت جدید خود اظهار داشته که به طور جدی به ایجاد یک پلتفرم شبکه اجتماعی جدید فکر می‌کند. دلیل این کار او، «پیروی نکردن توییتر از اصول آزادی بیان» عنوان می‌شود.

ماسک در توییت قبلی خود گفته بود که «آزادی بیان» برای یک دموکراسی لازم است، اما آیا توییتر به این اصل پایبند است؟ در پاسخ به این سوال، او نظرسنجی را ایجاد کرد. نتیجه نهایی نظرسنجی، 70 درصد رأی منفی بود. ماسک از کاربران درخواست کرد تا در این نظرسنجی شرکت کنند، چرا که نتایج برایش مهم هستند.

ایلان در توییت پین شده جدید خود به طور خلاصه این سؤال را مطرح کرده است:

«آیا به پلتفرم جدیدی نیاز است؟»

تمام این‌ها نشان می‌دهند که ماسک از وضعیت آزادی بیان در توییتر راضی نیست. بخشی از این نارضایتی به اظهارات رؤسای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا یا همان SEC برمی‌گردد. ماسک می‌خواهد نظارت SEC بر توییت‌هایش را متوقف کند، درحالی‌که مقامات SEC معتقدند ماسک با توییت‌های خود روی بازار تأثیر می‌گذارد.

البته او در برخی شرایط می‌تواند به طور آزادانه فعالیت کند، اما برای توییت زدن در مورد رویدادهای مهم مالی باید از نهادهای دولتی مربوطه اجازه بگیرد. هفته گذشته نیز این کمیسیون به یک قاضی دادگاه اعلام کرده که نظارت بر توییت‌های ایلان ماسک به عنوان یک موضوع در حال پیگیری از سوی نهادهای دولتی باقی خواهد ماند، حتی اگر شرایط توافق با او نقض شوند.

بهر ترتیب مشهود اینکه ثروتمندترین مرد جهان دل خوشی از تحت نظارت قرار گرفتن ندارد و با تأسیس شبکه اجتماعی جدید میخ.اهد خود را از بند محدودیت ها رهایی بخشد. البته این بعید هم نیست که توییتر و جذابیت هایش چشم ایلان ماسک را گرفته باشد و با این حرفها میخواهد بازار را برای تصاحب بی سروصدای این شبکه اجتماعی آماده نماید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات مقاله