جک دورسی از مدیرعاملی توییتر کنار رفت

بینو؛؛ با تایید شایعاتی که اولین بار صبح 29 نوامبر 2021 (8 آذر 1400) توسط CNBC گزارش شد، جک دورسی، بنیانگذار و مدیر عامل توییتر، استعفای خود را رسما اعلام کرد. توییتر تایید کرد که پاراگ آگراوال مدیر ارشد فناوری جانشین او در هیئت مدیره خواهد شد، در حالی که برت تیلور نیز به عنوان رئیس جدید هیئت مدیره انتخاب می‌شود.

به رغم اینکه دورسی در سال 2008 از سمتش کنار رفت؛ در سال 2015 به عنوان مدیر عامل توییتر بازگشت. او همچنان به عنوان مدیر عامل اسکوئر فعالیت می کند. آنگونه که « verge» گزارش کرده جک دورسی شب گذشته توییت کرد: «من توییتر را دوست دارم.»

در بیانیه رسمی که توسط توییتر منتشر شده، دورسی می‌گوید: « تصمیم گرفتم توییتر را ترک کنم، چرا که معتقدم این شرکت اکنون آمادگی جدا شدن از بنیان‌گذارش را دارد.

اعتماد من به پاراگ به عنوان مدیر عامل توییتر زیاد است. اقدامات او در 10 سال گذشته تحول آفرین بوده است. من عمیقا از مهارت‌ها، شجاعت و روحیه او سپاسگزارم. زمان رهبری او فرا رسیده است و او را برای این سمت مناسب می دانم.»

دورسی در نامه‌ای به کارمندان به آن‌ها گفت که دوره خود را در هیئت مدیره تا حدود ماه «می 2022» (اردیبهشت 1401) که او نیز آن سمت را ترک خواهد کرد، ادامه خواهد داد (این تاریخ نشست سالانه سهامداران است) و تصمیم خود را به شرح زیر توضیح داد:

چرا نمی مانی یا به عنوان مقر در توییتر ثابت نمی شوی؟ من معتقدم بسیار مهم است که به پاراگ فضای مورد نیاز برای رهبری داده شود. و به نکته قبلی خود بازگردیم، من معتقدم که بسیار مهم است که یک شرکت بتواند به تنهایی، فارغ از نفوذ یا هدایت موسس خود بایستد.

من می خواهم همه شما بدانید که این تصمیم من بود و من صاحب آن هستم. البته برای من سخت بود. من این خدمات و شرکت را دوست دارم و همه شما را بسیار دوست دارم. من واقعاً غمگین هستم … در عین حال واقعاً خوشحالم. شرکت های زیادی وجود ندارند که به این سطح برسند. بنیان‌گذاران زیادی نیز وجود ندارند که منافع شرکتشان را به منافع خود ترجیح بدهند. می دانم که ثابت خواهیم کرد این اقدام حرکت درست بوده است.

مدیرعامل جدید پاراگ آگراوال در سال 2011 (1390) به عنوان مهندس تبلیغات به شرکت توییتر ملحق شد و در نهایت عنوان(مدیر ارشد فناوری )CTO را در سال 2018 به خود اختصاص داد.

در آن زمان، توییتر گفت: «در سمت خود به عنوان مدیر ارشد فناوری، او بر مقیاس کردن یک رویکرد یادگیری ماشینی منسجم و هوش مصنوعی در سراسر جهان تمرکز کرده است و تیم های محصول و زیرساخت مصرف کننده و درآمد توییتر را به این مقوله متمرکز کرد.» سال گذشته در مصاحبه ای با نیکلاس تامپسون، مدیر عامل آتلانتیک که در لینکدین ارسال شد، او توضیح داد که چگونه توییتر از تعدادی عامل و همچنین یادگیری ماشینی برای شناسایی فعالانه توییت های بالقوه نامناسب ستفاده می کند و برای بررسی در اولویت قرار می دهد.

در حالی که دورسی به‌خاطر علایقش در فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال و غیرمتمرکز شهرت دارد، آگراوال به «وب 3» نیز علاقه دارد و او یکی از چهره‌های پیشرو در توسعه پروتکل شبکه اجتماعی غیرمتمرکزی به نام بلواسکای (Bluesky)محسوب می‌شود.

آگراوال در یادداشت خود برای کارمندان نوشت: «10 سال پیش زمانی که کمتر از 1000 کارمند وجود داشت، به این شرکت پیوستم. در حالی که یک دهه پیش بود، آن روزها برای من مثل دیروز بود. من در کفش های تو راه رفته ام، فراز و نشیب ها، چالش ها و موانع، بردها و اشتباهات را دیده ام. اما در آن زمان و اکنون، مهمتر از همه، من تاثیر باورنکردنی توییتر، پیشرفت مداوم ما و فرصت های هیجان انگیز پیش روی ما را می بینم.» اگراوال همچنین از جک دورسی و کل تیم توییتر برای حمایت هایشان تشکر کرده است.

آگراوال در ایمیلی به کارمندان اعلام کرد: ما اخیرا استراتژی خود را برای رسیدن به اهداف بلندپروازانه به‌روز کردیم و تصور می کنم این استراتژی متهورانه و درست باشد. اما چالش مهم ما این است که چگونه برای اجرا و به نتیجه رسیدن کار کنیم.

توییتر طی سال گذشته برای پایان دادن به سالها انتقاد که این پلتفرم در معرفی امکانات جدید برای ۲۱۱ میلیون کاربر روزانه خود کند بوده است و عرصه را به رقیبانی مانند اینستاگرام و تیک تاک واگذار کرده است، به سختی تلاش کرد.

تحت ریاست دورسی، توییتر سرویس خبرنامه ایملی Revue را خریداری کرد و Spaces را راه اندازی کرد که به کاربران اجازه می دهد به مکالمات صوتی زنده را میزبانی کرده یا به آن گوش کنند. این شرکت همچنین بهبودهایی در تبلیغاتش داد تا به برندها کمک کند کاربران توییتر علاقمند به محصولاتشان را پیدا کنند که در راستای هدف این شرکت برای دو برابر کردن درآمد سالانه اش تا سال ۲۰۲۳ بود.

بر اساس گزارش رویترز، با این حال ارزش سهام توییتر در ماه‌های اخیر نزول کرد و فشار بر دورسی برای پایان دادن به فعالیت خود به عنوان مدیر عامل دو شرکت سهامی عامل را افزایش داد.

انتصاب آگراوال که سابقه حضور ۱۰ ساله در توییتر دارد، نشان دهنده تایید ضمنی استراتژی این شرکت برای دو برابر کردن درآمد سالانه تا سال ۲۰۲۳ است. ارزش سهام توییتر پس از انتشار این خبر حدود ۱۰ درصد صعود کرد و با ۲.۷ درصد کاهش بسته شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات مقاله