ایلان ماسک خرید توییتر را موقتا متوقف کرد! ثروتمندترین مرد جهان چه سودایی در سر دارد؟

بینو؛؛ توییتر پیش از این اعلام کرده بود حساب‌های فیک یا اسپم این شبکه اجتماعی، کمتر از 5 درصد کل 226 میلیون کاربران فعال روزانه آن را تشکیل می‌دهند. حالا امروز آنهم پیش از سحرگاه ایلان ملسک طی توییتی خواستار آمار دقیق این دسته از کاربران و شفاف سازی در این خصوص شد. او در توییت خود تأکید کرد که معامله خرید توییتر را به این دلیل موقتا متوقف کرده است! بر همین اساس او در توییت جدید خود لینکی از خبر رویترز در تاریخ 3 می (13 اردیبهشت) را به اشتراک گذاشت خبری که در واقع پرونده 2 می توییتر بود و نوشت:

« معامله توییتر به طور موقت متوقف شده است تا جزئیاتی که نشان می‌دهد حساب‌های اسپم/جعلی در واقع کمتر از 5 درصد تمام کاربران را تشکیل می‌دهند، منتشر شوند

خریدار جدید توییتر دو ساعت بعد توییت کرد: « هنوز متعهد به خرید» است.

توییتر در پرونده خود، اشاره کرده که محاسباتش در مورد تعداد حساب‌های اسپم به صورت «تخمینی» انجام شده و تعداد واقعی آن‌ها ممکن است حتی بیشتر باشد. در بخشی از این پرونده آمده: «ما بررسی‌های خود را انجام داده‌ایم و تخمین می‌زنیم که میانگین حساب‌های اسپم یا جعلی در سه ماهه اول سال 2022 کمتر از 5 درصد که کاربران ما را تشکیل می‌دهد. ما بخشی از این تصمیم را بر اساس قدرت تشخیص خود انجام داده‌ایم، بنابراین تخمین ما از حساب‌ها اسپم ممکن است به طور دقیق تعداد واقعی آن‌ها را نشان ندهد و میزان صحیح آن‌ها می‌تواند بیشتر از برآورد ما باشد.»

تأکید ایلان ماسک زمانی بیش از پیش قابل توجه می‌شود که توییتر در گزارش سه ماهه اول سال 2022 خود اعلام کرد که طی سه سال گذشته تعداد کاربران روزانه توییتر را بیش از آنچه بوده، گزارش کرده است!

از سویی دیگر، بخشی از برنامه‌های ماسک برای توییتر اخیرا فاش شده بود که در بین آن‌ها به «کاهش تعداد ربات‌های اسپم و کلاهبرداری» به عنوان بخشی از برنامه‌های کلیدی ثروتمندترین فرد جهان برای بهبود این سرویس، در کنار موارد دیگری از جمله کاهش وابستگی به تبلیغات و ترویج آزادی بیان، اشاره شده بود.

به گزارش «بینو» به نقل از «نیویورک تایمز» پس از توئیت اول ایلان ماسک، سهام توییتر در معاملات قبل از بازار حدود 20 درصد کاهش یافت.

کارشناسان اظهارات ایلان ماسک را به عنوان یک تاکتیک برای پایین آوردن قیمت خرید یا بهانه‌ای برای در نهایت عقب نشینی کامل تلقی می‌نمایند.

توییتر به درخواست‌ها از جمله در خواست نیویورک تایمز برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداده است.

قرارداد خرید توییتر شامل هزینه 1 میلیارد دلاری است که ایلان ماسک در صورت فسخ قرارداد باید بپردازد، البته این در حالیست که ایلان ماسک بی دلیل اقدام به فسخ قرارداد نماید. با این وصف مشخص نیست که اگر آقای ماسک بتواند ثابت کند ارقام کاربران توییتر نادرست است، چگونه چنین بندی اعمال می شود.

از سوی دیگر اگر بودجه بدهی ایلان ماسک دست نخورده باشد، توییتر همچنین می تواند ثروتمندترین مرد جهان را به دادگاه بکشاند تا او را مجبور به پرداخت هزینه معامله کند.

ایلان ماسک متعهد شده است که از ثروت شخصی خود برای تامین مالی معامله توییتر استفاده کند، طرحی که تحت تاثیر سقوط اخیر قیمت سهام از جمله تسلا قرار گرفته است. ایلان ماسک برای تأمین این مبلغ و همچنین وثیقه وام‌های مورد نیاز خود به سهام تسلا موتور نیازمند است. بدین ترتیب هر مشکلی در تسلاموتور که باعث سقوط این شرکت شود می‌تواند او را ملزم به ارائه وثیقه بیشتر و اضافه نماید و توانایی او را برای سرمایه‌گذاری در توییتر محدود می‌کند.

نکته قابل تأمل اینکه سهام تسلا از زمان معامله توییتر توسط ایلان ماسک حدود 30 درصد کاهش یافته است و جالب توجه آنکه بعد از توییت‌های روز جمعه ایلان ماسک مبنی بر توقف معامله توییتر ارزش سهام تسلاموتور افزایش یافت.

پیشنهاد غیر منتظره ایلان ماسک باعث ایجاد ابهام در توییتر شده است. ابهامات آنقدر زیاد است که توییتر بعد از 3 سال اعلام کرد در شمارش تعداد کاربران روزانه خود اشتباه کرده است! از سوی دیگر اگرچه افزایش کاربران و ایجاد درآمد بیشتر در دستور کار توییتر قرار دارد ولی با اینحال روز پنجشنبه پاراگ آگراوال، مدیر اجرایی توییتر، دو مدیر ارشد را اخراج کرد، استخدام های جدید نیز متوقف شده و از سوی دیگر آگراوال متعهد شد که هزینه ها را کاهش دهد.

توییتر سال‌ها مدعی مبارزه با سخنان نفرت‌انگیز، آزار و اذیت و سایر سوءاستفاده‌های آنلاین بود تا آنجا که به همین بهانه اکانت رئیس جمهور مستقر آمریکا یعنی دوناالد ترامپ را نیز بست. اما ایلان ماسک که پیش از معامله نیز سابقه استفاده از این پلتفرم برای حمله و تحقیر منتقدان را دارد و این سیاست توییتر را به سخره می‌گرفت متعهد شده است که سیاست‌های تعدیل محتوای شرکت را کاهش دهد. او روز سه شنبه به صراحت گفت که ممنوعیت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را لغو خواهد کرد و این اقدام توییتر را اشتباهی احمقانه خواند.

بر همین اساس با توجه به سابقه دیرینه دوستی ایلان ماسک و ترامپ این معامله را بی ارتباط به حضور مجدد رییس جمهور امریکا به عرصه سیاست ایالات متحده نمی دانند.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات مقاله