معمای 21 میلیارد دلاری ایلان ماسک: او از کجا پول نقد برای توییتر را تامین می کند؟

بینو؛؛ بر اساس توافق ایلان ماسک و هیئت مدیره توییتر این شبکه اجتماعی را در قراردادی به ارزش 44 میلیارد دلار به مالکیت ثروتمندترین مرد جهان در می‌آید. ماسک قرار است 21 میلیارد دلار از این رقم را شخصاً تامین کند، اما سوال مهم این است که چنین رقم سنگینی چگونه توسط او فراهم خواهد شد؟

ظاهرا دو گزینه پیش روی ثروتمندترین مرد جهان است:

  • یکی از بنیانگذاران تسلا ممکن است سرمایه گذاران دیگر را وادار کند که به خرید او بپیوندند.
  • گزینه های دیگر شامل فروش سهام تسلا یا رمزارزهای او است.

در همین راستا بلومبرگ گزارش داد: ایلان ماسک و شرکت توییتر برای خرید این پلتفرم و شبکه اجتماعی به قیمت 44 میلیارد دلار به توافقی دست یافتند که این موضوع را حل کرد که آیا هیئت مدیره شرکت با معامله خرید اهرمی موافقت خواهد کرد یا خیر.

با این حال، از طرف ماسک، یک راز باقی مانده است: او چگونه می‌خواهد 21 میلیارد دلار سهام معامله را که شخصاً تضمین کرده است، تأمین کند؟

ماسک 50 ساله، 13 میلیارد دلار تامین مالی بانکی توسط این شرکت رسانه اجتماعی و 12.5 میلیارد دلاری که با تعهد 170 میلیارد دلاری سهامش در شرکت تسلا تامین شده است، تشریح کرده است. اما او در مورد نحوه تامین بودجه باقی مانده کوتاهی کرده و پاسخی نداده است.

سهام توییتر روز دوشنبه با قیمت 51.70 دلار بسته شد، یعنی کمتر از 54.20 دلاری که سرمایه گذاران برای هر سهمی که دارند دریافت می کنند، و در ساعت 9:44 صبح روز سه شنبه در نیویورک با 2 درصد کاهش به 50.64 دلار رسید. بلومبرگ گزارش داد، این معامله شامل شرطی است که میلیاردر (ایلان ماسک) اگر بخواهد کنار برود یا توافق به هم بخورد، باید به اصطلاح هزینه جدایی معکوس و ترک قرارداد را بپردازد.

در نهایت، شک کمی وجود دارد که او بتواند پول را تأمین کند. بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، ماسک با 257 میلیارد دلار ثروت، ثروتمندترین فرد جهان است. با این حال، طبق برآورد بلومبرگ، او فقط حدود 3 میلیارد دلار پول نقد و دارایی تا حدودی نقد دارد. با این وصف این 3 میلیارد دلار این گزینه ها را پیش روی ایلان ماسک قرار می دهد:

خلاصه این گزارش را اینجا بخوانید

سایر سرمایه گذاران

یکی از راه‌های ماسک یافتن سرمایه‌گذاران همفکری است که چشم‌انداز او برای توییتر را می‌پذیرند تا در خریدش به او بپیوندند. این بدان معناست که بخشی از سهام متعلق به سهامداران جدید یا موجود است.

او قبلاً اشاره کرده است که چنین استراتژی ممکن است چنین استراتژی را در نظر داشته باشد. پس از پیشنهاد اولیه‌اش برای خرید توییتر، ماسک در یک رویداد TED گفت: «هدف این است که هر تعداد سهامدار را که قانون اجازه می‌دهد، حفظ کند.»

شرکت‌های خصوصی ایالات متحده معمولاً به کمتر از 2000 سهامدار محدود می‌شوند، به این معنی که در صورت بسته شدن خرید، اکثر سرمایه‌گذاران خرد به مالکیت توییتر ادامه نخواهند داد.

اما سهامداران بزرگتر، مانند جک دورسی، بنیانگذار توییتر، اگر به چشم انداز ماسک اعتقاد داشته باشند، ممکن است تصمیم بگیرند که دارایی های خود را در شرکت حفظ کنند. ارزش سهام دورسی تقریباً یک میلیارد دلار است. بلومبرگ نیوز دوشنبه گزارش داد که ماسک در حال جذب شرکای سهام و ادامه مذاکرات با سایر سرمایه گذاران احتمالی است.

از سوی دیگر، اظهارات ماسک در رویداد TED مبنی بر اینکه “به اقتصاد اهمیتی نمی دهد” می تواند برخی از سرمایه گذاران بالقوه را بترساند.

 

 

فروش سهام

حتی اگر ماسک نتواند بسیاری از سرمایه‌گذاران دیگر را گردهم آورد، به لطف تاج ثروت عظیمش: سهام او در تسلا، قدرت مالی لازم را دارد تا به تنهایی به آن دست یابد.

ماسک پس از تعهد سهام برای پوشش وام حاشیه 12.5 میلیارد دلاری خود، همچنان بر اساس قیمت پایانی تسلا در روز دوشنبه، سهام بی تعهدی در شرکت خودروسازی به ارزش حدود 21.6 میلیارد دلار خواهد داشت. پس از کسر مالیات، این فروش تقریباً به پوشش کامل تعهدات او نزدیک می شود، اگرچه خیلی چیزها به قیمتی که او برای سهام دریافت می کند بستگی دارد.

این استراتژی با مجموعه ای از ریسک ها همراه است. به عنوان مثال، نگرانی در مورد نیاز ماسک به فروش برخی از سهام خود ممکن است در حال حاضر بر قیمت سهام این خودروساز برقی تاثیر بگذارد. از ابتدای ماه حدود 8 درصد کاهش یافته است.

فروش سهام او در شرکت های خصوصی خود،( اسپیس ایکس) SpaceX و(کمپانی بورینگ) The Boring Company، ممکن اما بعید است، زیرا نقدینگی آنها بسیار کمتر است.

 

پول نقد، رمزارزها

احتمال دیگر: ماسک حتی از آنچه که توسط شاخص میلیاردرهای بلومبرگ محاسبه شده است، ثروتمندتر است.

تخمین میزان اموال نقدی ماسک بر اساس پرونده‌های مربوط به سهام عمومی و گزارش‌های خبری است، اما بسیاری از اطلاعات مربوط به امور مالی خصوصی او محدود است. برای مثال، اگر سبد سرمایه‌گذاری‌های او از بازار بهتر باشد، ماسک می‌تواند ثروتمندتر از تخمین بلومبرگ باشد و ممکن است برای پوشش 21 میلیارد دلار نیازی به منابع مالی جدید نداشته باشد.

ماسک در ماه جولای گفت که مالک بیت کوین، اتر و دوج کوین است. اگرچه مشخص نیست که او چه مقدار یا مدت زمان مالکیت آنها را در اختیار دارد، دو ارز دیجیتال اول از مارس 2020 به ترتیب حدود 720% و 2600% افزایش داشته اند که نسبت به پیشرفت 90 درصدی در شاخص S&P 500 رشدی بسیار تندتر داشته است. . در همین حال، پس از موافقت ماسک برای خرید توییتر،ارزش سهام دوج کوین در روز دوشنبه تقریبا 30 درصد افزایش یافت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات مقاله