تحلیلگران می‌گویند بیش از 60 درصد احتمال دارد ایلان ماسک از توافق خارج شود

بینو،، حاشیه سازی‌های ایلان ماسک همچنان ادامه دارد. چندی پیش در مطلبی با عنوان «اظهارات ایلان ماسک چه گمانه‌هایی را تقویت می کند؟» تأکید کردیم که ارائه آمار دقیق 5 درصد کاربر جعلی توییتر را به عنوان یک تاکتیک برای پایین آوردن قیمت خرید یا بهانه‌ای برای در نهایت عقب نشینی کامل ایلان ماسک از معامله تلقی نمود. از سوی دیگر در خصوص روابط دوستانه دونالد ترامپ و ایلان ماسک نوشتیم و تقویت این گزاره که دو رفیق قدیمی (ایلان ماسک و ترامپ) قصد نابودی توییتر را از سویی و از این طریق قصد عضوگیری و خروج شبکه اجتماعی ترامپ را داشته باشند. شبکه اجتماعی که عنوان حقیقت را برای خود برگزیده است و حتی بعید نیست با تغییر استراتژی‌ها و تخریب توییتر ثروتمندان جهان سودای تغییر نام توییتر به حقیقت را در سر پرورانند!

حالا پادکست‌های معروف منابع موثق CNNیعنی « Reliable Sources» در یکی از تازه‌ترین موضوعات خود به این مسئله پرداخته است و از نظر تحلیلگرانش بیش از 60 درصد احتمال وجود دارد که ایلان ماسک به طور کلی این معامله را ترک کند. البته برای این ترک معامله به گفته ستون نویس بلومبرگ باید این نکته را در نظر داشت که ایلان ماسک در خصوص دغدغه‌اش برای تعداد کرابران جعلی نه تنها دروغ می گوید و این امار دلیل برهم زدن معامله نیست که حتی اکانت‌های جعلی و اسپم را می‌توان دلیل معامله خواند!

آنچه در ادامه می‌آید مشروح این پادکست است که بعد از انتشار به دلیل استقبال گسترده در CNNنیز منتشر شده است.

 

چه کسی می خواهد مالک توییتر باشد؟

شاید ایلان ماسک خیلی در صدد مالکیت توییتر نباشد. به احتمال زیاد شاید او باعث هرج و مرج می شود تا به قیمت پایین تری از معامله توییتر برسد، اما ممکن است به طور کلی کنار رفته و یک شبه توییتر ایجاد کند. دن ایوز «Dan Ives» تحلیلگر CNN گفت: «از نظر ما بیش از 60 درصد احتمال دارد که ماسک در نهایت از معامله خارج شود و هزینه و غرامت ترک معامله را بپردازد».

اما در حال حاضر هیئت مدیره در تلاش است تا او را به آن نگه دارد. صبح روز سه‌شنبه، ساعاتی پس از اینکه ماسک توییت کرد که «این معامله نمی‌تواند پیش برود» تا زمانی که نگرانی‌های ادعایی او در مورد ربات هرزنامه برطرف نشود، این شرکت اولین بیانیه نیابتی خود را برای مالکیت ماسک ارسال کرد و گفت که می‌خواهد معامله را «در اسرع وقت» تکمیل کند.

به عبارت دیگر، هیئت مدیره می خواهد خود را از شر توییتر خلاص کند. تحلیلگر  CNNگفته است من بیانیه جدیدی از هیئت مدیره سه شنبه شب دریافت کردم که در آن نوشته شده بود: «هیئت مدیره و آقای ماسک با معامله ای با قیمت 54.20 دلار به ازای هر سهم موافقت کردند. ما معتقدیم که این توافق به نفع همه سهامداران است. ما قصد داریم معامله را بسته و اجرا کنیم. قرارداد ادغام.» کلمات کلیدی: «اجرای قرارداد ادغام.» اقدام قانونی محتمل به نظر می رسد.

اما اگر ماسک هزینه کند تا این معامله از بین برود، چه؟ سرنوشت شبکه اجتماعی که رسانه‌ها دوست دارند از آن متنفر باشند چه خواهد شد؟ مایک مسنیک (Mike Masnick) از Techdirt توییت کرد: «از آنجایی که به نظر می‌رسد شانس بسیار زیادی وجود دارد که ایلان از قرارداد توییتر خارج شود، چه فرد دیگری در صف خرید این لقمه (با تخفیف بسیار بیشتر) است؟ حدس من شوالیه سفید مایکروسافت است.» او گفت: «فکر می‌کنم در پایان این فرآیند، برای توییتر دشوار خواهد بود که به عنوان یک نهاد خود به عنوان یک نگرانی دائمی باقی بماند» زیرا «هیئت مدیره به وضوح نمی‌داند با آن چه کار کند…»

 

این روزهای کارمندان توییتر

کارمندان توییتر هر احساس قابل تصوری از جمله خستگی، دفاع، نیاز به محافظت، و مقابله و … را احساس می کنند و بخشی از آن در توییتر مشهود است. لارا کوهن (Lara Cohen)، رئیس جهانی شرکای توییتر، بدون نام بردن از ایلان ماسک، توییتی درباره ماسک منتشر کرد و گفت: «طرز پوشش برخی رسانه‌ها و تیترها قبل از اینکه او چیزی گفته باشد (خواه قانونی یا واقعی یا ممکن باشد یا نه) درست است. پوشش خبری ترامپ در سال 2016 بسیار دردناک است.»

 

ستونی که باید خوانده شود

«مت لوین» ستون نویس Bloomberg Opinion با عنوان «ایلان ماسک به ربات‌های اسپم اهمیتی نمی‌دهد» نوشته است: «مهم است که واضح باشد که ماسک دروغ می گوید»؛ اختلافات در مورد ربات‌های هرزنامه دلیل عقب نشینی ایلان ماسک از معامله نیست، همانطور که ربات‌های هرزنامه دلیل انجام این معامله هستند.

لوین می‌نویسد: «تویتر می‌تواند همه ۲۲۹ میلیون کاربر فعال روزانه قابل درآمد خود را در یک اتاق جمع کند و از آنها بخواهد بگویند «سلام ایلان، ما واقعی هستیم» و این او را متقاعد نمی‌کند، زیرا او نمی‌خواهد متقاعد شود. او می خواهد بهای کمتری بپردازد…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات مقاله