کانادا استفاده از تجهیزات مخابراتی هواوی را در شبکه‌های 5G خود ممنوع می­کند

به گزارش بینو به نقل از edition.cnn دولت کانادا در خبری مهم اعلام کرد که استفاده از تجهیزات مخابراتی تولید شده توسط دو شرکت هواوی و ZTE را در خاک این کشور ممنوع خواهد کرد. به این ترتیب کانادا نیز از امروز به جمع کشورهای تحریم کننده هواوی و ZTE اضافه شد تا کار برای این دو شرکت بازهم سخت‌تر از گذشته شود.

کانادا ساعاتی پیش به تمامی اپراتورهای تلفن همراه خود اعلام کرد که از این پس امکان استفاده از تجهیزات مخابراتی تولید شده توسط دو شرکت هواوی و ZTE را در شبکه‌های 5G نخواهند داشت. کانادا از ماه‌ها پیش اعلام کرده بود که قصد دارد استفاده از تجهیزات مخابراتی تولید شده توسط شرکت های چینی را در خاک کشور خود ممنوع اعلام کند.

کانادا تنها عضو آژانس اطلاعاتی Five Eyes است که تاکنون تحریم‌های جدی علیه تجهیزات مخابراتی هواوی را وضع نکرده بود. کشورهایی نظیر بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا در حال حاضر استفاده از تجهیزات مخابراتی تولید شده توسط این دو شرکت را ممنوع اعلام کرده‌اند. این تصمیم دولت کانادا، این کشور را هم به جمع حامیان اطلاعاتی خود اضافه‌ می‌کند اما باید توجه داشت که کانادا با این تصمیم ریسک نابودی روابط دیپلماتیک خود با کشور چین را به جان خریده است.

آژانس اطلاعاتی Five Eyes در زمان جنگ سرد با شرکت کشورهایی نظیر بریتانیا، آمریکا، نیوزیلند، استرالیا و کانادا شکل گرفت تا آن‌ها بتوانند با به اشتراک گذاری اسناد و اطلاعات محرمانه با یکدیگر کشور شوروی را بهتر زیر نظر داشته باشند. اکنون به نظر می‌رسد که این گروه در مورد فعالیت‌های دو شرکت هواوی و ZTE نیز با یکدیگر به توافقاتی رسیده‌اند.

وزیر صنایع کشور کانادا نیز ضمن اعلام این موضوع گفت: «ما اعلام می‌کنیم که استفاده از محصولات و سرویس‌های دو شرکت هواوی و ZTE در سیستم‌های مخابراتی کشور کانادا ممنوع است. اپراتورها و شرکت‌هایی که در حال حاضر این تجهیزات را نصب کرده‌اند باید استفاده از آن‌ها را متوقف و آن‌ها را از سیستم خود حدف کنند»

به این ترتیب به نظر می‌رسد تجهیزات مخابراتی هواوی و ZTE که در سال‌های گذشته در خطوط مخابراتی کشور کانادا استفاده شده است نیز باید کنار گذاشته شوند. مسلماً این تغییرات هزینه‌های قابل توجه‌ای برای اپراتورها و شرکت‌های مخابراتی فعال در این کشور خواهد داشت. کانادا اعلام کرده است که دولت این کشور به اپراتورها و شرکت‌های مخابراتی خود هیچگونه جبران خسارتی را پرداخت نخواهد کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اپراتورها و شرکت‌های مخابراتی در کانادا در سال‌های اخیر چیزی نزدیک به 546 میلیون دلار برای خرید تجهیزات مختلف از دو شرکت هواوی و ZTE هزینه کرده‌اند. عموم این تجهیزات به منظور استفاده در شبکه‌های 4G و LTE خریداری شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *