ایلان ماسک به معامله 44 میلیارد دلاری خرید توییتر پایان داد/ توییتر در حال آماده شدن برای یک نبرد قانونی

به گزارش «بینو» مانع تراشی‌های ایلان ماسک گویا به آخر رسیده و حالا او دیگر رسما ابایی ندارد که فسخ قرارداد خرید توییتر را اعلام نماید. او در روز جمعه، با انتشار یک پرونده نظارتی مدعی «نقض مادی» توافق توسط توییتر شد. کمتر از سه ماه پیش  بود که، ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان، برای خرید توییتر قراردادی 44 میلیارد دلاری منعقد کرد. او اعلام کرد که این شرکت «پتانسیل فوق العاده ای» دارد.

اگرچه بعد از آن زمان، آقای ماسک آهنگ کلام خود را تغییر داد و به عناوین مختلف مدیران ارشد توییتر را مورد نقد قرار داد. به نقل از نیویورک تایمز، او حتی توییت‌هایی را منتشر کرد که هیئت مدیره شرکت را مورد تمسخر قرار داد. از سوی دیگر او شکایت کرد که این سرویس رسانه‌های اجتماعی دارای حساب‌های اسپم بیش از حد است و به رغم درخواست‌ها نمی‌تواند در مورد این موضوع اطلاعاتی کسب کند. از این جهت اعلام کرد که این قرارداد را به صورت موقت متوقف کرده است و  او برای ابراز نارضایتی خود یک ایموجی توهین آمیز را توییت کرد! و در نهایت روز جمعه، آقای ماسک سعی کرد به طور کلی از خرید عقب نشینی کند. اقدامی که روز پنجشنبه توسط، واشنگتن پست (7 ژوئیه) دور از انتظار نبود و تأکید شده بود که این معامله در خطر است و تیم آقای ماسک «انتظار می رود اقدامات بالقوه شدیدی انجام دهند.» این مقاله تأکید کرده بود ظاهرا ماسک و تیم او بحث‌های مربوط به تامین هزینه‌های این قرارداد را متوقف کرده‌اند. اگرچه ادعاهای این مقاله واشنگتن پست توسط خبرنامه DealBook تایید نشد. از این رو اقدام اخیر ایلان ماسک توییتر و مشاورانش را غافلگیر کرد، زیرا آنها این معامله را در این مقطع در خطر نمی‌دانستند.

ایلان ماسک در یک پرونده نظارتی که توسط وکلایش تهیه شده بود، رسما اعلام کرد که قرارداد توییتر را به دلیل اختلاف نظر مداوم بر سر تعداد حساب‌های اسپم در این پلتفرم فسخ می‌کند. او ادعا کرد که توییتر اطلاعات لازم برای محاسبه تعداد این حساب‌ها را ارائه نکرده است – که این شرکت گفته است کمتر از 5 درصد است – و به نظر می‌رسد اظهارات نادرستی داشته باشد.

وکلای ایلان ماسک در این پرونده گفتند: «توییتر چندین مفاد قرارداد معامله را نقض می‌کند و به نظر می‌رسد این شرکت اظهارات نادرست و گمراه‌کننده داشته است.»

این اقدام ایلان ماسک احتمالاً یک نبرد حقوقی طولانی با توییتر را به راه می‌اندازد. به عبارتی می‌توان گفت ایلان ماسک ممکن است برای فصل بعدی ماجراجویی‌های خود در توییتر آماده شود؛

ماجراجویی در لوکیشن دادگاه!

آقای میلیاردر در ماه آوریل یک توافق‌نامه الزام آور قانونی برای خرید شرکت به قیمت 54.20 دلار برای هر سهم امضا کرد و از انجام اقدامات لازم برای انجام سریع معامله چشم پوشی کرده است. از جمله شرایط این معامله یک میلیارد دلار غرامت فسخ در صورت از هم پاشیدگی توافق و همچنین بندی است که به توییتر این حق را می‌دهد که از آقای ماسک شکایت و او را مجبور به تکمیل یا پرداخت هزینه معامله کند.

البته باید در نظر داشت برای توییتر، تکمیل فروش به ایلان ماسک بسیار مهم است. این شرکت سال ها برای رشد تلاش کرده است و این روزها عملکرد مالی آن بسیار ناسازگار بوده است. هیچ خریدار بالقوه دیگری برای خرید پیش قدم نشده است، تجارت تبلیغاتی آن تحت فشار است و از سوی دیگر اوضاع در توییتر چنان اشفته است که اخیراً استخدام را کند کرده و برخی از کارمندان حتی ارشد را نیز اخراج کرده است.

نکته قابل توجه دیگر اینکه از ماه آوریل (فروردین 1401) تا کنون، سهام توییتر بیش از 20 درصد (حدود 24 درصد) سقوط کرده است، یعنی بسیار کمتر از آنچه آقای ماسک برای خرید آن پیشنهاد داده بود. پذیرش کمتر از قیمت مورد توافق اولیه می‌تواند توییتر را در معرض شکایت سهامداران قرار دهد. ارزش سهام توییتر بعد از ساعت کاری روز جمعه و به عبارتی پس از افشای تمایل ایلان ماسک برای پایان دادن به معامله نیز 5 درصد سقوط کرد. این درحالی است که ارزش سهام تسلا در همان ساعات 2.3 درصد صعود کرد.

اقدامات «شدید» زیادی وجود دارد که ایلان ماسک می‌تواند انجام دهد، اما در رابطه با معامله، دو احتمال روشن وجود دارد: او می‌تواند نامه‌ای به توییتر ارائه کند که بگوید قرارداد را فسخ می‌کند و می‌تواند از توییتر شکایت کند. این دو عمل به احتمال زیاد، همزمان اتفاق می‌افتند.

با اینحال هیچ زمینه روشنی برای تلاش آقای ماسک برای فسخ این قرارداد با استفاده از ابزار تعداد اکانت‌های اسپم وجود ندارد، زیرا توییتر از زمانی که عمومی شد علناً فاش کرده است که تقریباً 5 درصد از کاربرانش ربات هستند. همچنین در پرونده های نظارتی خود هشدار می دهد که این عدد یک تخمین است و “ممکن است بیشتر از آن چیزی باشد که ما در حال حاضر تخمین زده ایم.” اما ایلان ماسک ممکن است سعی بر این ادعا داشته باشد که این قبیل اظهارات توییتر افشاگری‌هایی عمدا گمراه کننده است، و از این طریق یک مفر قانونی برای خود دست و پا نماید. اگرچه توییتر قویاً معتقد است که قرارداد معامله طرف آن است و این یک نبرد دشوار برای آقای ماسک خواهد بود.

در همین راستا آن لیپتون، استاد حاکمیت شرکتی در دانشکده حقوق تولین، به نیویورک تایمز گفت که مخالفت آقای ماسک با توییتر بر سر حساب‌های هرزنامه و اسپم ممکن است به منزله نقض بااهمیت این قرارداد نباشد، به این معنی که از نظر قانونی بحثی ضعیف است.

او گفت که اظهارات نادرست در مورد چنین حساب‌هایی به خودی خود “پایه ای برای کناره گیری نیست”. «آنها تنها در صورتی که به حدی بد باشند که اساساً اقتصاد توافق را به خطر بیندازند، دلیلی برای کنار گذاشتن هستند. این یک اثر نامطلوب مادی شرکت است.» با این حال، حتی اگر ایلان ماسک مجبور به ادامه معامله شود، ارسال چنین نامه‌ای ممکن است به او امکانی برای کاهش قیمت بدهد. اقدام او مصادف است با کاهش گسترده ارزش سهام فناوری، از جمله تسلا، خودروساز برقی که منبع اصلی ثروت ایلان ماسک به شمار می رود و توسط او اداره می‌شود.

خریداران مکرراً از تهدید خارج شدن برای مذاکره مجدد در مورد معامله استفاده کرده اند. در اوج همه‌گیری، LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton از خرید Tiffany & Company انصراف داد. دو طرف بعداً حدود 420 میلیون دلار از قیمت خود کاهش دادند.

ایلان ماسک، 51 ساله، بلافاصله به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

برت تیلور، رئیس هیئت مدیره توییتر در توییتی گفت که این شرکت قصد دارد این معامله را به پایان برساند. او به نحوه پایان یافتن این موضوع در دادگاه اشاره کرد و گفت که اطمینان دارد که «در دادگاه عالی پیروز خواهیم شد.» با توجه به حجم معامله، شرکت تقریباً به طور قطع به دنبال رسیدگی سریع به پرونده خواهد بود.

 

The Twitter Board is committed to closing the transaction on the price and terms agreed upon with Mr. Musk and plans to pursue legal action to enforce the merger agreement. We are confident we will prevail in the Delaware Court of Chancery.

هیئت مدیره توییتر متعهد به بستن معامله بر اساس قیمت و شرایط توافق شده با آقای ماسک است و قصد دارد اقدامات قانونی را برای اجرای توافق ادغام دنبال کند. ما مطمئن هستیم که در دادگاه عالی دلاور پیروز خواهیم شد.

برت تیلور (@btaylor) 8 ژوئیه 2022

شان ادجت، مشاور عمومی توییتر، نیز یادداشتی را بعدازظهر جمعه برای کارمندان این شرکت ارسال کرد و به آنها گفت که در مورد آخرین پیچش معامله با آقای ماسک سکوت و از هر گونه اظهارنظر خودداری کنند.

او در این یادداشت، نوشت:

«با توجه به اینکه این یک موضوع حقوقی در حال انجام است، شما باید از توییت کردن، سست کردن یا به اشتراک گذاشتن هرگونه اظهارنظر در مورد توافقنامه ادغام خودداری کنید.»

وی همچنین تأکید کرده است «در صورت امکان، اطلاعات تازه را به اشتراک خواهیم گذاشت، اما بدانید که با محدودیت‌هایی نیز روبرو هستیم.»

در همین راستا لیپتون، استاد دانشکده حقوق تولین، نیز تأکید کرده است: استناد به یک اثر نامطلوب مادی برای پایان دادن به خرید، تنها یک بار در دادگاه عالی موفق بوده است؛ این معامله خرید 3.7 میلیارد دلاری Akorn، یک شرکت داروسازی، توسط شرکت مراقبت های بهداشتی Fresenius Kabi در سال 2017 بود.

آدام استرلینگ، مدیر اجرایی مرکز حقوق و تجارت برکلی، نیز در همین خصوص به نیویورک تایمز گفته است: «توییتر موظف است در این مورد با ماسک مبارزه کند، که آنها باید انجام دهند زیرا آنها وظیفه امانتداری دارند تا بهترین کار را برای سهامداران انجام و معامله را نجات دهند. من تصور می‌کنم که این معامله به دادگاه می‌رود و در نهایت به نوعی توافق پایان می‌یابد که به هر دو طرف اجازه می‌دهد چهره خود را حفظ کنند.»

به گزارش «بینو» ایلان ماسک، که معروف به جیوه است، مدت‌هاست در بزرگترین لحظات کسب‌وکارهای خود را، که شامل شرکت موشکی SpaceX نیز می‌شود، به نوعی روی هوا اداره می‌کند. از این رو افراد مطلع در آن زمان گفتند وقتی او با خرید توییتر موافقت کرد، هیچ برنامه ای برای شرکت نداشت. آنها می‌گفتند که آقای میلیاردر به سادگی شیفته این شبکه اجتماعی بود، جایی که بیش از 100 میلیون دنبال کننده دارد و به شدت از آن استفاده می‌کرد.

از سوی دیگر باید در نظر داشت مالکیت توییتر مشکل است زیرا این شبکه اجتماعی با نظارت مواجه است و درگیر بحث بر سر آزادی بیان آنلاین است. به عبارتی از سویی داعیه‌های آزادی بیان هر گونه اظهارنظر را آزاد می‌خواند و از سوی دیگر آزادی محدود نیز در این شبکه اجتماعی با اماو اگرهایی مواجه است که حتی در انتخابات 2020 ایالات متحده حکم به مسدود سازی حساب رییس جمهور مستقر ایالات متحده امریکا یعنی دونالد ترامپ داد. از دیگر سو، تجارت آن نیز به ویژه در بازار رقابتی تبلیغات دیجیتال با مشکلاتی مواجه شده است. پس از اینکه آقای ماسک قرارداد خرید را امضا کرد، توییتر رشد ۱۶ درصدی درآمد را برای سه ماهه اول سال 2022 گزارش داد؛ رقمی که کمتر از برآوردها است و مطابق پیش بینی‌ها توییتر در سه ماهه اول سال جاری رشد 20 درصدی را باید تجربه می‌کرد.

بر همین اساس در عرض چند هفته بعد از اعلام خرید و انعقاد معامله با توییتر، آقای ماسک در توییتی اعلام کرد که این معامله به حالت تعلیق درآمده است و تأکید کرد که جزئیات بیشتری در مورد حجم اکانت‌های هرزنامه و جعلی می‌خواهد. او همچنین به توییت‌های پاراگ آگراوال، مدیر اجرایی توییتر، که جزئیات نحوه شناسایی و مبارزه با هرزنامه‌ها را توسط این شرکت ارسال کرده بود، با یک ایموجی توهین امیز پاسخ داد.

دونالد ترامپ، که چهره نزدیک به ایلان ماسک محسوب می‌شود نیز تأکید کرده بود که «امکان ندارد که ایلان ماسک توییتر را با چنین مبلغ مسخره‌ای بخرد، به خصوص با توجه به این که فهمیده تعداد زیادی از کاربران این شرکت بات یا اکانت‌های اسپم هستند.»

به گزارش «بینو»، به گفته افراد آگاهی که نیویورک تایمز در گزارش‌های متعدد خود ذکر کرده است، توییتر در پشت صحنه به ایلان ماسک و تیمش اجازه دسترسی به اطلاعات پلتفرم خود را داده است. ماه گذشته، شرکت توییتر موافقت کرد که به ماسک اجازه دسترسی مستقیم به « firehose» خود و جریان روزانه میلیون‌ها توییتی که از طریق این شبکه اجتماعی نشر می‌شود را، بدهد. توییتر از زمان عمومی شدنش در سال 2013 گفته است تقریباً 5 درصد از حساب‌هایش اسپم هستند، همچنین گفته است که این تعداد تخمینی است.

با این وجود، تعداد اکانت های جعلی برای ایلان ماسک همواره به ظاهر نگران کننده بود. او سال‌ها قبل از پیشنهاد خرید، از اسپم‌ها در توییتر شکایت داشت و گفت که این شرکت باید بیشتر برای احراز هویت کاربرانش تلاش کند. در سال 2020، او در یکی از رویدادهای کارمندان توییتر ظاهر شد و گفت که این شرکت باید اقدامات بیشتری برای جلوگیری از اسپم انجام دهد.

اگرچه کارشناسان معتقدند نه تنها اختلافات در مورد ربات‌های هرزنامه دلیل عقب نشینی ایلان ماسک از معامله نیست، بلکه ربات‌های هرزنامه دلیل انجام این معامله هستند.

ایلان ماسک در پاسخ به ادعاهای توییتر مبنی بر 5 درصد بودن حساب‌های جعلی نیز تأکید کرده بود «فقط در صورت اثبات اینکه نهایت تنها 5 درصد کاربران فیک و جعلی هستند توافق به صورت قبلی پیش خواهد رفت».

پژوهشگران مستقل پیش‌بینی کرده‌اند که 9 تا 15 درصد از میلیون‌ها نمایه توییتر ممکن است ربات‌ها باشند.

ماه گذشته، وکلای ایلان ماسک در نامه‌ای شش پاراگرافی از توییتر خواستند اطلاعات بیشتری در مورد روش‌های شمارش حساب‌های جعلی داشته باشند و مدعی بودند کردند که این شرکت «فعالانه در برابر حقوق او مقاومت می‌کند و مانع از آن می‌شود». آنها گفتند که این شرکت درخواست داده‌های ایلان ماسک را برای افشای تعداد حساب های جعلی در توییتر رد می کرد. وکلای ایلان ماسک تأکید داشتند که این به منزله «نقض آشکار مادی» معامله است و از این رو ایلان ماسک این حق را دارد که توافق را لغو کند.

توییتر روز پنجشنبه اعلام کرد که پس از استفاده روسیه از حساب‌های جعلی برای تأثیرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2016، تلاش‌ها برای شناسایی و مسدود کردن هرزنامه‌ها را افزایش داده است. این شرکت الزامات جدیدی را به فرآیند ثبت نام خود اضافه کرده و گفته است که از حسابرسان انسانی برای بررسی حساب های اسپم خود استفاده کرده است. همچنین اعلام کرد که هر روز یک میلیون حساب هرزنامه را حذف کرده و میلیون‌ها حساب دیگر را در هفته مسدود می‌کند. این انسداد تا زمانی که اپراتورهای این حساب‌ها آزمایش‌های ضد هرزنامه را سپری کنند، باقی خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات مقاله