رسانه‌ در ایران به روایت آمار

 

«بینو»؛ خبر واژه پرطمطراقی است و با گسترش شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها نیز میل به خبرنگاری در عامه مردم نیز بیش از پیش مشهود شد. به گزارش «بینو» بر اساس آخرین‌ آمارهای ارائه شده توسط معاونت امور مطبوعاتی واطلاع رسانی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در آبان‌ماه 1400؛ در حال حاضر 13 هزار و 484 رسانه دارای مجوز اعم از روزنامه، خبرگزاری، سایت و سایر رسانه‌های مکتوب و برخط، در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

از مجموع رسانه‌های دارای مجوز ایران، 6 هزار و 994 رسانه مکتوب است؛ از این تعداد، 333 روزنامه، هزار و 147 هفته نامه، 429 دوهفته‌نامه، هزار و 82 ماهنامه، 177 دوماهنامه، 2 هزار و 202 فصلنامه، 787 دوفصلنامه و 177 سالنامه در ایران چاپ می‌شود.

مطابق آخرین آمار 31 خبرگزاری دارای مجوز نیز در ایران وجود دارد. پایگاه‌های خبری دارای مجوز ایران نیز در حال حاضر به 4 هزار و 737 پایگاه برخط رسیده است. با این وصف مجموع خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌های خبری ایران به 4 هزار و 768 رسیده است.

علاوه بر این‌ها، هزار و 722 نشریه الکترونیک نیز در ایران وجود دارد. به عبارت دقیق تر؛ 87 هفته‌نامه، 262 ماهنامه،10 دوماهنامه، 941 فصلنامه، 406 دو فصلنامه و 16 سالنامه، الکترونیکی در ایران وجود دارد.

 

 

 

استان‌های با بیشترین فراوانی رسانه

 

استان تهران با 6 هزار 85 رسانه دارای مجوز اعم از مکتوب و برخط، عنوان بیشترین رسانه‌ها را در میان استان‌ها به نام خود ثبت کرده است. مجموع رسانه‌های چاپی (اعم از روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه و…) در استان تهران 3هزار و 314 رسانه است. 25 خبرگزاری دارای مجوز و هزار و 982 پایگاه خبری برای این استان در سامانه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد ثبت شده است.

استان آذربایجان شرقی با 587 رسانه دارای مجوز از مکتوب و برخط، رتبه دوم استان‌ها با بیشترین فراوانی رسانه را به نام خود ثبت کرده است. مجموع رسانه‌های چاپی (اعم از روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه و…) در این استان 302 رسانه است. هیچ خبرگزاری دارای مجوزی برای استان آذربایجان شرقی ثبت نشده است. در سامانه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، 238 پایگاه خبری برای این استان ثبت شده است.

استان خراسان رضوی با 515 رسانه دارای مجوز از مکتوب و برخط، رتبه سوم استان‌ها در فراوانی رسانه را به نام خود ثبت کرده است. مجموع رسانه‌های چاپی (اعم از روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه و…) در استان خراسان رضوی 213 رسانه است. یک خبرگزاری دارای مجوز و 180 پایگاه خبری برای این استان ثبت شده است.

 

 

استان‌های با کمترین فراوانی رسانه

در میان استان‌های جمهوری اسلامی ایران، استان خراسان شمالی با 42 رسانه، کمترین فراوانی رسانه دارای مجوز را به نام خود ثبت کرده است. مجموع رسانه‌های چاپی (اعم از روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه و…) در استان خراسان شمالی 18رسانه است. هیچ خبرگزاری دارای مجوزی برای استان خراسان شمالی ثبت نشده است. 18 پایگاه خبری دارای مجوز برای این استان ثبت شده است.

استان زنجان با 83 رسانه، در رتبه دوم استان‌ها با کمترین فراوانی رسانه دارای مجوز قرار گرفته است. مجموع رسانه‌های چاپی (اعم از روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه و…) در استان زنجان 49 رسانه است. هیچ خبرگزاری دارای مجوزی برای استان زنجان ثبت نشده است. 22 پایگاه خبری دارای مجوز برای این استان ثبت شده است.

استان چهارمحال و بختیاری با 88 رسانه، در رتبه سوم استان‌ها با کمترین فراوانی رسانه دارای مجوز قرار گرفته است. مجموع رسانه‌های چاپی (اعم از روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه و…) در استان چهارمحال و بختیاری 62 رسانه است. هیچ خبرگزاری دارای مجوزی برای استان چهارمحال و بختیاری ثبت نشده است. 20 پایگاه خبری دارای مجوز برای این استان ثبت شده است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *