بودجه بیش از 4 میلیون پوندی اضطراری بی‌بی‌سی برای مقابله رسانه‌ای در جنگ روسیه و اوکراین

به گزارش بینو، مطابق اسناد دولتی منتشر شده انگلستان که طی یک بیانیه مطبوعاتی مشترک از سوی دپارتمان دیجیتال، فرهنگ، رسانه (وزارت فرهنگ) و وزارت امور خارجه انگلستان در تاریخ 23 مارس منتشر شده است، دولت انگلستان بودجه اضطراری 4.1 میلیون پوندی را به بی بی سی، اختصاص داد.

دولت انگلستان مدعی است که این دولت به سرویس جهانی بی‌بی‌سی کمک مالی اضطراری می‌دهد تا به ارائه اخبار مستقل، بی‌طرف و دقیق به مردم اوکراین و روسیه در مواجهه با تبلیغات فزاینده دولت روسیه کمک کند. از این رو در این بیانیه تأکید شده است: «سرویس جهانی بی‌بی‌سی 4.1 میلیون پوند دیگر به عنوان بودجه اضطراری برای حمایت از خدمات زبان اوکراینی و روسی خود در منطقه و کمک به افزایش محتوای قابل اعتماد و مستقل برای مقابله با اطلاعات نادرست در مورد جنگ در اوکراین دریافت خواهد کرد.»

دولت انگلستان معتقد است: «کانال‌های سرویس جهانی بی‌بی‌سی – از جمله تلویزیون، رادیو و دیجیتال – نقش فزاینده‌ای با ارزش در به چالش کشیدن اطلاعات نادرست کرملین دارند، اما با هزینه‌های اضافی ناشی از عملیات در یک درگیری نظامی و به دلیل سرکوب گزارش‌های مستقل در روسیه مواجه است.»

این بیانیه پس از درخواست بودجه اضافی از سوی بی بی سی صادر شد. در این درخواست تأکید شده که بی‌بی‌سی جهانی از این مبلغ در خصوص «هزینه‌های فوری و غیرمنتظره» استفاده خواهد کرد و گفته «این پول به جابجایی کارکنان و عملیات به مکان‌های امن کمک می‌کند.»

آنگونه که در این بیانیه آمده: «بی‌بی‌سی همچنین از این بودجه برای ادامه گسترش محتوای جدید و در دسترس‌تر، ارائه شده از طریق طیف وسیعی از کانال‌ها، برای مقابله با اطلاعات نادرست و کمک به مخاطبان محلی برای دور زدن محدودیت‌های رسانه‌ای کرملین و ادامه دسترسی به روزنامه‌نگاری بی‌بی‌سی استفاده خواهد کرد. بی بی سی بودجه اضطراری خدمات جهانی را برای کمک به ادامه ارائه اخبار مستقل، بی طرفانه و دقیق به مردم اوکراین و روسیه در مواجهه با تبلیغات افزایش یافته از سوی دولت روسیه در نظر می گیرد.»

نادین دوریس، وزیر فرهنگ تأکید کرده دولت 4.1 میلیون پوند اضافی به عنوان بودجه اضطراری به بی‌بی‌سی برای کمک به پخش مستقیم سرویس جهانی در اوکراین و روسیه اختصاص می دهد و به عبارتی این بودجه به سرویس جهانی کمک خواهد کرد که مستقیماً در هر دو کشور پخش شود.

وی مدعی شده است: «در صحنه‌هایی که یادآور ۸۰ سال پیش است، بی‌بی‌سی تضمین می‌کند که مخاطبان منطقه همچنان می‌توانند به گزارش‌های خبری مستقل در مواجهه با تبلیغات سیستمی یک دیکتاتوری که در خاک اروپا جنگ می‌کند، دسترسی داشته باشند. بسیار مهم است که پرده را برداریم و اقدامات وحشیانه نیروهای پوتین را افشا کنیم.

جیمز کلورلی، معاون وزیر امور خارجه انگلستان در امور اروپا و آمریکای شمالی مدعی شده است: «بریتانیا دروغ های پوتین را بر زبان می آورد و تبلیغات و اخبار جعلی او را افشا می کند.»

وی تأکید کرده: «این بودجه جدید به تقویت صدای بی‌طرف بی‌بی‌سی در روسیه و اوکراین کمک می‌کند، که برای مقابله با اطلاعات نادرست روسیه حیاتی است و به ما کمک می‌کند در نبرد برای امواج رادیویی پیروز شویم.»

تیم دیوی، مدیر کل بی‌بی‌سی، با استقبال از اعلام 4.1 میلیون پوندی دولت، گفت که این پول «ما را قادر می‌سازد تا راه‌های دسترسی به مخاطبان در روسیه و اوکراین را گسترش دهیم».

در روزنامه گاردین به صراحت آمده است: «بی‌بی‌سی برای بسیاری از عملیات‌های سرویس جهانی خود، اغلب در کشورهایی که برای اهداف استراتژیک بریتانیا به‌عنوان کلیدی شناخته می‌شوند، سالانه ۱۰۰ میلیون پوند بودجه مستقیم دولتی از وزارت خارجه دریافت می‌کند.»

مطابق آنچه که در اسناد بی‌بی‌سی آمده، تا قبل از سال 2014، خدمات جهانی بی بی سی به طور کلی با کمک مالی از وزارت امور خارجه انگلستان تامین می شد.

اما بعد از آن زمان، عمدتاً از طریق «هزینه مجوز» بی‌بی‌سی تأمین می شد، اگرچه در سال 2016 دولت موافقت کرد که بودجه‌ای مضاعف برای گسترش بی‌بی‌سی جهانی فراهم نماید.

در همین راستا بین سال‌های 2016 تا 2021، دولت انگلستان 378 میلیون پوند تنها با ادعای مبارزه با اطلاعات نادرست صرف بی‌بی‌سی جهانی کرده است. در این میان می‌توان به 8 میلیون پوند اعلام شده برای سال 2021/22 نیز اشاره داشت.

مقامات روسی بارها پوشش بی‌بی‌سی درباره اوکراین را مغرضانه و ابزاری برای دولت انگلستان خوانده‌اند. از این رو وب سایت روسی زبان بی‌بی‌سی در روسیه ممنوع شده است، اگرچه می توان با استفاده از VPN به آن دسترسی داشت.

با این حال، با وجود تهدید به تلافی پس از اینکه تنظیم کننده رسانه انگلستان (آفکام) تصمیم گرفت برای همیشه ایستگاه خبری روسی RT را از پخش امواج در انگلستان ممنوع کند، مسکو تاکنون گزارش خبرنگاران انگلیسی زبان بی‌بی‌سی را از این کشور متوقف نکرده است.

روزنامه گاردین: «بی‌بی‌سی برای بسیاری از عملیات‌های سرویس جهانی خود، اغلب در کشورهایی که برای اهداف استراتژیک بریتانیا به‌عنوان کلیدی شناخته می‌شوند، سالانه ۱۰۰ میلیون پوند بودجه مستقیم دولتی از وزارت خارجه دریافت می‌کند.»

افزایش بودجه بی‌بی سی در حالیست که داده‌هایی که بی‌بی‌سی در ابتدای ماه مارس (نیمه اول اسفند 1400) منتشر کرد، حکایت از آن داشت که جنگ روسیه و اوکراین منجر به ثبت مخاطب چند برابری در وبسایت‌های روسی و اوکراینی بی‌بی‌سی شده است.

بر همین اساس وب‌سایت خبری بی‌بی‌سی روسی میانگین هفتگی خود را بیش از سه برابر کرد و در هفته اول آغاز جنگ به 10.7 میلیون کاربر رسید، این در حالیست که تا قبل از آن میانگین بازدید هفتگی این وبسایت 3.1 میلیون کاربر بود. در همین بازه زمانی صفحه زنده به زبان روسی که این تهاجم را پوشش می دهد، نیز با 5.3 میلیون بازدید، پربازدیدترین سایت در سراسر سرویس های غیرانگلیسی زبان بی بی سی جهانی بود.

بی‌بی سی مدعی است به زبان انگلیسی، بازدیدکنندگان bbc.com در روسیه در هفته آغازین جنگ روسیه و اوکراین 252 درصد افزایش یافت و به 423000 نفر رسید. در مجموع، 77.4 میلیون بازدیدکننده منحصربه‌فرد در پنج روز اول تهاجم، پوشش آنلاین بی‌بی‌سی اوکراین را به زبان انگلیسی، با تقریباً 200 میلیون بازدید از صفحه زنده اوکراین، مصرف کردند.

همچنین مطابق اعلام بی‌بی سی، بینندگان سایت اوکراینی زبان بی‌بی‌سی نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده و در هفته آغازین جنگ به 3.9 میلیون نفر رسیده است، در مقایسه با 1.7 میلیون، و مخاطبان bbc.com در اوکراین 154 درصد افزایش یافته‌اند.

این آمار و ارقام برای این اعداد برای ترافیک مستقیم به وب‌سایت‌های بی‌بی‌سی هستند و رسانه‌های اجتماعی، یوتیوب و تلگرام را پوشش نمی‌دهند.

بی بی سی همچنین دو فرکانس موج کوتاه را برای چهار ساعت اخبار انگلیسی سرویس جهانی روزانه در منطقه راه اندازی کرده است که می تواند به وضوح در کیف و بخش هایی از روسیه دریافت شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *