پایان کار الکسا

سایت الکسا (Alexa)، با کاربرانش رسما خداحافظی کرد.

به گزارش «بینو» سایت الکسا یکی از مراجع ارزش‌گذاری سایت‌ها و صفحات فضای مجازی بود که در دسامبر ۲۰۲۱ از توقف کار خود در اول می سال ۲۰۲۲ خبر داده بود. پایان کار الکسا در روزهای اخیر با حذف برخی از خدمات شروع شد و با اطلاعیه ای رسمی اول می را تاریخ بازنشستگی الکسا اعلام و از کاربران خداحافظی کرد.

در اطلاعیه پایان فعالیت این سایت آمده است: «ما Alexa.com را در ۱ مه ۲۰۲۲ پس از بیش از دو دهه کمک به شما در یافتن، دسترسی و تبدیل مخاطبان دیجیتالی خود بازنشسته کردیم. از اینکه ما را منبع اصلی خود برای تحقیق محتوا، تجزیه و تحلیل رقابتی، تحقیق کلمات کلیدی و موارد دیگر قرار دادید متشکریم.»

الکسا سال ۱۹۹۶ توسط دو کارآفرین وب «بروستر کیل و بروس گیلیات» تأسیس شد و در سال ۱۹۹۹ یعنی سه سال پس از آغاز فعالیت، این مجموعه به قیمت ۲۵۰ میلیون دلار به آمازون فروخته شد.

الکسا پُرمخاطب‌ترین سایت‌ها را در سطح جهان و تک‌تک کشورها نشان می‌داد و رتبه‌بندی سایت‌های خبری نیز از آن دریافت می‌شد.

این سایت امروز پس از بیش از دو دهه، خدمات رتبه‌بندی خود را که در قالب Alexa.com ارائه می‌شد متوقف کرد.

الکسا در ایران هم بعضا به عنوان مرجع رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری و تبلیغی، منبع مورد استفاده و ارزش‌گذاری بود.

مرجعیت علمی الکسا طی این سال‌ها مورد سوال بود؛ چرا که با ترفندهای غیرحرفه‌ای و جعلی، برخی از سایت‌های اینترنتی، رتبه دروغین (پربیننده) ایجاد می‌کردند.

به گزارش «بینو» یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های الکسا برای سئوکاران، یافتن کلمات کلیدی پر بازدید و بررسی عبارات کلیدی رقبا بود. در شرایط امروز و با توجه به بازنشسته شدن الکسا، بهترین جایگزین برای این ابزار سیمیلار وب (similar web) خواهد بود. البته که این ابزار کاربردی همزمان با الکسا نیز توسط کارشناسان سئو، مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما با وجود کاربردی‌تر بودن سیمیلار وب، ابزار الکسا در بین عوام جا افتاده‌تر بود.

سه دلیل اصلی سبب می‌شود که سیمیلار وب در میان افراد متخصص، محبوب‌تر از الکسا باشد. این ۳ دلیل عبارتند از:

  1. عدم ارائه آمار دقیق توسط الکسا
  2. هزینه‌های سنگین برای فعال کردن برخی خدمات در الکسا
  3. امکان تقلب در رتبه الکسا

بر خلاف الکسا، سیمیلار وب آمار دقیق‌تری را در اختیار متخصصین قرار می‌دهد و انتظار می‌رود این ابزار، جانشین خوبی برای الکسا باشد. ابزاری تخصصی و کاربردی که به کیفیت حقیقی سایت اهمیت می‌دهد و امکان تقلب در آن وجود ندارد.

بر این اساس کارشناسان پایان کار الکسا را مترادف با «احترام به کاربر» معنا می کنند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *